Jakie dokumenty należy przygotować oraz jakie mogą pomóc w sprawie o podziału majątku?
Podstawowym dokumentem, jaki musimy posiadać w postępowaniu o podział majątku po rozwodzie jest wyrok rozwodowy z klauzulą prawomocności. To on stanowi ostateczne potwierdzenie faktu rozwiązania związku małżeńskiego. Bez tego dokumentu nie możemy formalnie dokonać podziału majątku.
Nie w każdym przypadku o podziale decyduje rozwód. Czasami małżonkowie wybierają opcję ustanowienia rozdzielności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa. W takiej sytuacji potrzebują wyroku w tej sprawie z klauzulą prawomocności.
Innym sposobem na ustanowienie rozdzielności majątkowej jest zawarcie umowy przed notariuszem. Akt notarialny potwierdza wówczas chęć i zgodę obu stron na taki stan rzeczy. Może on być ustanowiony przed zawarciem związku małżeńskiego lub w jego trakcie.
Jeśli w majątku wspólnym małżonków znajduje się nieruchomość, konieczne jest dostarczenie dokumentów potwierdzających jej stan prawny. Najważniejszym z nich jest odpis księgi wieczystej lub umowa notarialna dotycząca tej nieruchomości.
Wspólny majątek to nie tylko nieruchomości. Często małżonkowie mają wspólne ruchomości, takie jak samochody, sprzęt AGD, biżuterię itp. W takim przypadku potrzebują odpowiednich dokumentów potwierdzających ich wartość i prawo własności (np. dowodu rejestracyjnego pojazdu, faktur zakupu, umów sprzedaży, itd.)
Oprócz dokumentów często stosowanymi w postępowaniu o podział majątku wnioskami dowodowymi są także świadkowie i opinie biegłych sądowych.
Przed rozpoczęciem postępowania sądowego możliwe jest także przedłożenie przez strony zgodnego planu podziału majątku.
Przy składaniu wniosku o podział majątku należy dołączyć do niego dowód uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 1000 zł lub w kwocie 300 zł w sytuacji, gdy strony posiadają zgodny plan podziału majątku. Istnieje także możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych.
Podział majątku po rozwodzie to skomplikowany proces, wymagający wielu formalności i dostarczenia odpowiednich dokumentów. Wniosek o podział majątku może złożyć jeden z byłych współmałżonków, w którym wskazuje on majątek wspólny objęty podziałem.
W toku postępowania sądowego byli małżonkowie mogą domagać się uregulowania nakładów poczynionych z majątku osobistego na majątek wspólny bądź z majątku wspólnego na majątek osobisty. W takich sytuacjach warto zgromadzić jak najwięcej dokumentów potwierdzających naszą wersję zdarzeń – faktury, przelewy czy dokumenty darowizn. Oczywistym jest, że również dowód z zeznań świadka przyda się do ustalania stanu faktycznego w sprawie, ale zawsze korzystniejszym jest przedstawienie dokumentu.
Warto zwrócić uwagę na kompletność i prawidłowość przekładanych dokumentów, aby uniknąć ewentualnych problemów prawnych w dalszym toku postępowania. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jakie dokumenty są potrzebne w Twojej sytuacji, czekam na Twój kontakt.
Możesz wszystko załatwić z nami na odległość – poprzez kontakt e-mailowy, Skype, WhatsAppa lub nawet poprzez tradycyjną pocztę.