Świadczenie kompleksowych usług w zakresie podziałów majątkowych jest dla nas priorytetem w codziennej pracy kancelarii. Pomagamy i doradzamy jak najkorzystniej przeprowadzić proces podziału majątku po rozwodzie (ustaniu ustawowej wspólnoty majątkowej) lub po wprowadzeniu rozdzielności majątkowej.
To od Ciebie zależy jaką przyjmiemy strategię postępowania. Rolą kancelarii adwokackiej jest przedstawienie Ci wad i zalet poszczególnych rozwiązań oraz wspólne wypracowanie efektywnej strategii gwarantującej Twoją przewagę i ostateczny sukces. Skorzystaj z naszego unikalnego doświadczenia wypracowanego na setkach przeprowadzanych postępowań.
|
Do podziału majątku dochodzi w momencie rozwodu lub wprowadzeniu rozdzielności majątkowej, nigdy wcześniej. Rozdzielność majątkowa może być ustanowiona przed zawarciem związku małżeńskiego lub po zawarciu, jeszcze przed rozwodem, i jest ustanawiana aktem notarialnym lub wyrokiem sądowym. Sama wspólnota majątkowa powstaje na mocy ustawy – po zawarciu związku małżeńskiego. Jej powstanie warunkują zapisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
To ustawa wskazuje jakie elementy zaliczamy do majątku wspólnego. Majątek ten liczymy od daty ślubu, aż do dnia rozwodu, wprowadzenia rozdzielności majątkowej lub śmierci jednego z małżonków.
|
W Polsce majątek wspólny jest domyślnym sposobem uregulowania stosunków majątkowych między małżonkami, chyba że ustalą oni inaczej przed lub w trakcie trwania małżeństwa wprowadzając umowny ustrój majątkowy. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).
W każdym małżeństwie obok majątku wspólnego funkcjonuje także majątek osobisty męża oraz żony. Przede wszystkim są to wszystkie dobra nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego.
W skład majątku osobistego wchodzą przede wszystkim:
|
|
Konsultacja wstępna - podczas pierwszego spotkania adwokat rozmawia z klientem na temat szczegółów związanych z majątkiem, który ma być podzielony. Adwokat może również omówić z klientem ewentualne problemy i zagrożenia związane z daną sprawą oraz wyjaśnić proces prawny i przysługujące klientowi prawa.
Wybór metody rozliczenia – adwokat ustala stałe honorarium w zależności od majątku, który będzie podlegał podziałowi lub ustala obniżone honorarium wraz success fee, czyli tzw. premią za sukces.
Analiza dokumentów - adwokat dokładnie analizuje dokumenty dotyczące majątku, takie jak umowy małżeńskie, umowy przedmałżeńskie, dokumenty dotyczące nieruchomości, dokumenty dotyczące kont bankowych i inwestycji, umowy spadkowe, dziedziczenia, darowizn, w celu zrozumienia pełnego zakresu majątku do podziału.
Wyszczególnienie elementów majątku - adwokat pomaga klientowi w zestawieniu i weryfikacji składowych majątku wspólnego i osobistego, ustalenie które aktywna powinny zostać podzielone.
Negocjacje - jeśli strony są w stanie uzgodnić podział majątku, adwokat reprezentuje klienta w negocjacjach z drugą stroną lub jej adwokatem w celu uzyskania najlepszych warunków podziału. Negocjacje mogą odbywać się w obecności klientów (byłych małżonków) lub tylko pomiędzy adwokatami.
Mediacje - w przypadku trudności w negocjacjach adwokat może pomóc klientowi w znalezieniu mediatora, który pomoże stronom osiągnąć porozumienie w zakresie podziału majątku.
Postępowanie sądowe - jeśli negocjacje lub mediacje nie przynoszą skutku, adwokat reprezentuje klienta w postępowaniu sądowym w celu uzyskania orzeczenia o podziale majątku przez sąd.
Wykonanie orzeczenia sądowego - po uzyskaniu orzeczenia sądowego, adwokat może pomóc klientowi w wykonaniu orzeczenia, w tym w przekazaniu poszczególnych części majątku drugiej stronie oraz w podjęciu innych działań niezbędnych do zakończenia sprawy.
|
|
Działamy na terenie całej Polski. Obecnie jest to możliwe dzięki wprowadzeniu w sądach rozpraw w formie zdalnej, czyli videokonferencji.
Świadczymy pomoc bezpośrednią oraz wsparcie zdalne dla klientów.
Pomoc prawna obejmuje konsultacje, analizy dokumentów i umów, udział w negocjacjach i mediacjach, udział w postępowaniach sądowych oraz wparcie na etapie egzekucji orzeczenia sądowego. To Ty decydujesz jaki zakres obsługi prawnej wybierasz, my doradzamy najkorzystniejsze rozwiązanie i współmiernie dostosowujemy do tego koszty.
Pamiętaj o możliwości rozliczenia z adwokatem za odniesiony sukces w Twojej sprawie, dopiero po jej zakończeniu.